04 lis

Spadkobierca w korzystnej sytuacji po nowelizacji

0W niedzielę 18 października 2015 roku weszła w życie bardzo ważna nowelizacja Kodeksu cywilnego i niektórych innych ustaw. Zmienia ona jedną z podstawowych zasad prawa spadkowego. Dzięki temu spadkobiercy przy dziedziczeniu ustawowym znajdują się w lepszej sytuacji niż dotychczas. W praktyce taka wiedza może przydać się każdemu z nas, dlatego zapraszamy do lektury.

Co do zasady przy dziedziczeniu ustawowym spadkobierca powinien w ciągu sześciu miesięcy od otwarcia spadku stosowne oświadczenie. Określa w nim, czy przyjmuje spadek (wprost bądź z dobrodziejstwem inwentarza), czy też go odrzuca. Jeśli nie zrobi tego w wyznaczonym terminie, staje się tzw. spadkobiercą biernym.

Do 18 października oznaczało to, że wówczas dziedziczy po spadkodawcy wprost, a więc majątek (aktywa), ale też długi (pasywa). W praktyce często powstawał wtedy problem, kiedy spadkobierca niewiele ze spadku zyskiwał, za to musiał spłacać wysokie zobowiązania.

Dziś sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej. Zgodnie z przyjętą nowelizacją, niezłożenie przez spadkobiercę oświadczenia nie wywoła aż tak negatywnych skutków. W takim wypadku bowiem zastosowanie znajdzie dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza.

Spadkobierca dziedziczy teraz długi (pasywa) tylko do wysokości majątku (aktywów). Dzięki temu może on w zasadzie tylko zyskać. W najgorszym wypadku jego status majątkowy pozostanie bez zmian – na pewno na dziedziczeniu nie straci.

Będąc spadkobiercą trzeba pamiętać o nowym przepisach. A w razie wątpliwości warto też pamiętać o możliwości skorzystania z pomocy prawnika… 🙂