18 sty

Rozliczenie PIT. Kiedy to zrobić?

Jak co roku nadchodzi właśnie ten moment, kiedy większość z nas będzie rozliczała swoje deklaracje PIT, czyli dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Zależnie od różnych czynników – dla przykładu podstawy zatrudnienia – możemy rozliczać inne deklaracje PIT, a na dodatek w innych terminach. O tych kwestiach właśnie dzisiaj, w dalszej części artykułu.

Ostateczny termin złożenia deklaracji PIT najszybciej nadejdzie dla osób, które rozliczają się w formie karty podatkowej. PIT-16A winni są oni złożyć do 31 stycznia 2017 roku. Ten termin obowiązuje duchownych składających formularz PIT-16A oraz ryczałtowców, prowadzących działalność gospodarczą. W ich przypadku mowa jednak o druku PIT-28.

Niewiele czasu zostało także tym pracodawcom, którym pracownicy przesłali formularz PIT-12. W oparciu o ten dokument pracodawca rozlicza pracownika, wypełniając do tego celu deklarację PIT-40. Czas na przekazanie deklaracji urzędowi skarbowemu oraz pracownikowi mija wraz z końcem lutego. Jak nietrudno się domyślić, w tym przypadku pracownik zamiast najpopularniejszego druku PIT-11 (do samodzielnego rozliczenia się przez PIT-37), dostanie tylko rozliczenie całoroczne w postaci PIT-40.

Według statystyk zdecydowana większość podatników może rozliczyć się aż do 2 maja. Wtedy bowiem upływa termin na składanie deklaracji PIT-36 dla rozliczających się według skali podatkowej i uzyskujących przynajmniej część dochodów bez pośrednictwa płatnika, PIT-36L dla rozliczających się liniowo, PIT-37 (najpopularniejsze), PIT-38 dla osób zbywających odpłatnie papiery wartościowe, udziały w spółce itp. oraz PIT-39 dla zbywających nieruchomości.

Skupmy się chwilowo na wspomnianych już tutaj najpopularniejszych deklaracjach – PIT-11 i PIT-37. Aby podatnik mógł złożyć formularz PIT-37, musi najpierw otrzymać od pracodawcy formularz PIT-11, który ten powinien również przesłać do urzędu skarbowego. Pracodawca ma na to czas do 31 stycznia 2017 roku w wersji tradycyjnej, natomiast do końca lutego w wersji elektronicznej.

Sam podatnik ma możliwość wyboru sposobu, w jaki rozliczy się z urzędem skarbowym. Stosowaną od lat metodą jest złożenie druku deklaracji w urzędzie, jednak w ostatnim latach zdecydowanie bardziej popularne staje się wysłanie deklaracji za pośrednictwem Internetu. Zgodnie z szacunkami resortu finansów do końca 2016 roku w ten sposób złożono ponad 60 milionów takich deklaracji.

Źródło informacji: Gazeta Prawna