06 sie

Prosta Spółka Akcyjna już w 2020 roku

Prosta Spółka Akcyjna w 2020 roku

Prosta Spółka Akcyjna w 2020 roku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał w ostatnich dniach ustawę, na mocy której w naszym porządku prawnym pojawi się konstrukcja określana jako Prosta Spółka Akcyjna. To rozwiązanie kierowane do start-upów, aby ułatwić im ewentualne pozyskiwanie kapitału. Jednocześnie PSA jest ostatnią z pakietu stu zmian dla firm, utworzonych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Prosta Spółka Akcyjna w Polsce i za granicą

Prosta Spółka Akcyjna to efekt ustawy nowelizującej Kodeks spółek handlowych i kilka innych aktów prawnych. Ma ona wejść w życie za niespełna rok – już 1 marca 2020 roku. To bardzo ważny krok w rozwoju przedsiębiorczości – nowe formy podmiotów gospodarczych ostatnim razem były wprowadzane jeszcze w latach 90.

Co istotne, takie konstrukcje funkcjonują z powodzeniem w innych krajach. Są bardzo popularne m.in. na Słowacji czy we Francji. Według resortu przedsiębiorczości PSA pozwoli Polsce konkurować z ważnymi ośrodkami biznesowymi, takimi jak Berlin, Londyn czy słynna Dolina Krzemowa.

Podstawowe kwestie techniczne

Z technicznego punktu widzenia Prosta Spółka Akcyjna będzie mogła powstać w 24 godziny z wykorzystaniem internetowego systemu e-KRS (nazywanego także S-24). Minimalny kapitał zakładowy wyniesie jedynie złotówkę. Prosta Spółka Akcyjna nie będzie musiała posiadać organu jakim jest rada nadzorcza. Tymczasem uchwały w ramach spółki podejmie się przez pocztę elektroniczną czy videokonferencję. Uproszczona będzie także likwidacja tak zorganizowanego podmiotu.

Zyskają start-upy i państwo

Główny cel rozwiązania, jakim jest Prosta Spółka Akcyjna, to uproszczenie start-upom pozyskiwania kapitału. W konsekwencji takich młodych i innowacyjnych biznesów powinno w Polsce przybywać. Sprawniej powinny się też one rozwijać i pozyskiwać inwestycje. Jeśli te warunki zostaną spełnione, według przewidywań start-upy chętniej pozostaną w Polsce i to tutaj będą kontynuować swoją działalność. Siłą rzeczy to korzyść także dla Skarbu Państwa, do którego spłyną należności podatkowe start-upów.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: http://inforfk.pl