19 lut

Pełnomocnictwo zwykłe a pełnomocnictwo notarialne

Pełnomocnictwo zwykłe a pełnomocnictwo notarialne

Pełnomocnictwo zwykłe a pełnomocnictwo notarialne

Każdy z nas, być może nawet nie zdając sobie z tego sprawy, udziela czasem pełnomocnictwa do załatwienia sprawy innej osobie. Tak jest chociażby wtedy, gdy wypisujemy dla kogoś upoważnienie, aby mógł odebrać za nas awizowaną przesyłkę na poczcie. W praktyce jest to właśnie najprostsze pełnomocnictwo, udzielone w formie pisemnej. Czasem jednak zwykłe, na piśmie może nie wystarczyć. Wówczas warto pomyśleć o pełnomocnictwie notarialnym.

Pełnomocnictwo zwykłe

Pełnomocnictwo udzielone w zwykłej formie pisemnej najczęściej dotyczy spraw życia codziennego, których z różnych względów jednorazowo bądź przez dłuższy okres nie jesteśmy w stanie załatwić samodzielnie. Przykład to podany we wstępie odbiór awizowanej przesyłki, ale też inne czynności urzędowe – dla przykładu odbiór dowodu rejestracyjnego pojazdu. Część urzędów uznanie pełnomocnictwa uzależnia od wniesienia stosownej opłaty. Nawet taki wymóg nie zmienia jednak faktu, że pełnomocnictwo w zwykłej formie pisemnej może budzić wątpliwości. Jak bowiem uzyskać stuprocentową pewność, że pełnomocnictwa faktycznie udzielił mocodawca, a nie sfałszował go sam pełnomocnik?

Pełnomocnictwo urzędowe

Jednym ze sposobów na zminimalizowanie takiego ryzyka jest udzielenie pełnomocnictwa na określonym wzorze urzędowym. Taka praktyka stosowana jest chociażby w urzędach skarbowych. Tam nawet podstawowe czynności, jak złożenie deklaracji VAT w czyimś imieniu, wymaga uprzedniego udzielenia pełnomocnictwa przez mocodawcę na urzędowym formularzu.

Pełnomocnictwo notarialne

Innym, coraz popularniejszym rozwiązaniem, zapewniającym autentyczność i poprawność pełnomocnictwa, jest to udzielone notarialne. Wiele osób decyduje się na nie z własnej woli, do dokonywania podstawowych czynności (tzw. czynności zwykłego zarządu) – dla pewności, że urzędnik nie powinien podważyć go przy pierwszej, lepszej okazji.

Występują jednak określone przypadki, kiedy pełnomocnictwa notarialne wymagane są przez powszechnie obowiązujące przepisy. I tak wersja z podpisem notarialnie poświadczonym wymagana jest przykładowo do zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością czy do zbycia przedsiębiorstwa. Forma aktu notarialnego konieczna jest zaś m.in. do nabycia bądź zbycia nieruchomości – przepisy narzucają bowiem dla niego taką formę, jaka dotyczy samej umowy sprzedaży nieruchomości, a ta bez wyjątku musi być właśnie aktem notarialnym.

 

Opracował: Patryk Szulc
Źródło: Inf. własna