12 lut

JPK_VAT a deklaracje VAT

JPK to skrót od określenia „Jednolity Plik Kontrolny”. To nic innego jak elektroniczna ewidencja podatku od towarów i usług (VAT), a więc rejestr sprzedaży i zakupów VAT. O ile wysyłanie do organów podatkowych pliku JPK_VAT dla dużych przedsiębiorców jest obligatoryjne od 1 lipca 2016 roku, a dla małych i średnich przedsiębiorców od 1 stycznia 2017 roku, to dla mikroprzedsiębiorców stanowi to całkowite novum – od początku tego roku.

JPK_VAT początkowo może przerażać – trzeba bowiem pamiętać o właściwym uzupełnieniu pliku, co przy kilkudziesięciu rubrykach, oznaczonych tajemniczymi kodami, nie należy do najłatwiejszych. Jakby tego było mało, zapisywany przed wysyłką plik musi mieć jeszcze odpowiedni format.

Tym razem wydaje się jednak, że Ministerstwo Finansów stanęło na wysokości zadania. Od pewnego już czasu udostępniało do pobrania aplikację e-mikrofirma, która pozwalała m.in. na wystawianie faktur sprzedażowych czy ewidencjonowanie faktur kosztowych, co wyraźnie przydawało się przy wypełnianiu deklaracji VAT. Wraz z wprowadzeniem obowiązku wysyłania pliku JPK_VAT przez mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2018 roku, resort finansów zapowiadał, że aplikacja e-mikrofirma zostanie rozszerzona także o możliwość automatycznego generowania i wysyłania plików JPK_VAT.

Na przestrzeni ostatniego miesiąca funkcjonalność ta faktycznie została wprowadzona. Plik samodzielnie generuje się we właściwym formacie – na podstawie wprowadzonych do systemu w danym miesiącu bądź kwartale (zależnie od sposobu rozliczania) faktur sprzedażowych i kosztowych. Wszystko odbywa się w bardzo intuicyjny i przejrzysty sposób. Wysyłając JPK_VAT trzeba przejść weryfikację – kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym ePUAP.

Niestety obowiązek przedstawiania fiskusowi pliku JPK_VAT póki co nie spowodował odejścia od deklaracji VAT. Wciąż trzeba je wypełniać, a co gorsza – wysyłając deklarację VAT przez Internet również trzeba spodziewać się weryfikacji, ale w tym przypadku nie wystarczy Profil Zaufany ePUAP. W konsekwencji dochodzi do pewnej rozbieżności – wielu przedsiębiorców złoży plik JPK_VAT internetowo, weryfikując się przez ePUAP, aby potem wysłać deklarację VAT… pocztą, w tradycyjnej, papierowej wersji.

Jest jednak nadzieja, że w całkiem nieodległej przyszłości proces automatyzacji i informatyzacji w Ministerstwie Finansów weźmie górę i plik JPK_VAT całkowicie zastąpi deklarację VAT. Wówczas zdawanie sprawozdań organom podatkowym zajmie zdecydowanie mniej czasu i zwyczajnie ułatwi życie przedsiębiorcom.

Oby tak dalej!

Źródło informacji: Wiedza autorska